Fenegyerek volt mostanában? Vagy egyáltalán? Miért nem? Pedig Daredevil az egyik kedvencem. Persze nálam ez nem jelent sokat. Azt nem mondom, hogy semmit, de nem vagyok az a fajta rajongó, aki nagyon rákattan egy karakterre, és akkor mindent be kell szerezni, ami hozzá köthető. Ahhoz túl sok kedvencem van. Még akkor sem megyek bele ebbe a játékba, ha Fenegyerek nekem top hármas. (Abba most ne menjünk bele, hogy van pár olyan író, akik könyvei betöltenek pár polcot, és szinte minden magyarul megjelent kötetük megvan.)
Pár mondatot mindenképp "muszáj" ejteni, ha még nem járt itt. (Még évekkel ezelőtt írtam egy rövidet saját blogomon, de másképp.) Persze semmi újat, csak frissíteni. Stan Lee és Bill Everett fejéből illetve ceruzájából került papírra, egy kis Jack Kirby fűszerezéssel. Ez még jó 60 évvel ezelőtt volt, az első szám ugyanis 1964 áprilisában jelent meg. Matthew Michael "Matt" Murdock - ú, ezek a tipikus és fájdalmas Marveles alliterációk... - ügyvéd, aki gyerekkorában vesztette el látását, viszont ugyanakkor különleges képességeket nyert. Erről ennyit.
Amit most olvastam, az a Fumax gondozásában megjelent "Daredevil - A fenegyerek: Pokolból a mennybe 1." Gyönyörű kötet. Daredevilnek jól áll a füzet vagy a TPB formátum is, amitől hétköznapi érzése van. Mert nem is az a tipikus szuperhős, aki repül, mosógépet dobál, lepattan róla a golyó, szeméből akármit tudna kilőni. Inkább az, aki az emberek közt él, dolgozik, közben igazi "street-level hero", aki a napi kisebb-nagyobb problémák ellen küzd, nem kozmikus vagy inter- vagy akármilyen-dimenzionális szinten. Persze előfordul. De megint elkalandoztam. Szóval ez a kötet gyönyörű, egy olyan HC, ami nem limitált, de mégis olyan hangulatú. A szürkeárnyalatú épületeken némi piros is akad, és a főelemek - cím, főszereplő - UV-lakkozást kaptak. És akkor még ki sem nyitottuk. Mert ha kinyitjuk, rögtön egy duplaoldalas Fenegyerekkel nézünk szembe.
Ezt a runt Chip Zdarsky írta, eredetiben/-leg 2019 és 2021 adták ki, 36 füzetben. Ez az első kötet az első 10 füzetet tartalmazza, tehát még három lesz. Az első ötöt Marco Checchetto rajzolta, 6-9 Lalit Kumar Sharma, a tizedik pedig Jorge Fornés műve. Az első két rajzoló között az átmenet viszonylag könnyű, nagyon szépen dolgoznak (persze a színezők is, ott sincs gond), szép rajzok, jó dinamikák, tényleg tuti. Fornés kicsi David Aja (a Matt Fraction Hawkeye run rajzolója, itthon a BubiBolt köteteiben olvashattuk) stílusát hozza. Mindketten spanyolok, nagyjából hasonló korúak, nem tudom, lehet valami közös "iskola" mögötte. Nekem bejön, igazából a második oldaltól már "el is felejtettem" az addigi stílust.
Az évek során megszokhattuk, hogy a teljes Fenegyerek világ - a képregényekről beszélek - valahogy összefüggésben van. Akárki írja, valamennyire figyelembe veszi az előzményeket. Itt is tényként kezelünk olyan dolgokat, hogy Matt volt már alpolgármester, polgármester, államügyész helyettes, Vezér, stb. Eleve úgy pottyanunk a sztoriba, hogy Murdock éppen felépült egy komoly balesetből, amit hosszas terápia követett, és most tért vissza a Pokol konyhájába. És mégis olvasható előismeretek nélkül is, mert regényszerű vagy akár tévé, akarom mondani streaming sorozatszerű (én sem nézek tévét a klasszikus értelmezésében már évek óta), hogy visz magával, szépen építkezik, várod a következő eseményt, de akkor egy rövid átmenettel átmegy egy másik szálba, és így tovább. Kapunk szuperhős jeleneteket is, de ez egy rehab utáni, minden szempontból sérült és törékeny hős, aki próbál új életet kezdeni, vagy egyáltalán életet. "Szerencsére" éppen üldözött vad, ráadásul egy új rendőr akarja elkapni, szóval nem lesz ez olyan egyszerű. És mindig ott az egyházi, a katolikus vonal. Matt valahogy mindig a templom lépcsőin vagy padjain köt ki, de hogy mi vezeti oda, az valahogy nem mindig ugyanaz. Majd amikor nehezen - nyilván nem szpojlerezek, amúgy is sok minden történik - elhatározásra jut, és civilként kerül egy, nem is tudom, romantikus helyzetbe?, akkor ismét (tudtán és akaratán kívül) darázsfészekbe nyúl. Maffia.
Nem tudom, ki hogy van vele, de nekem nagyon bejött ez a kötet. És ha a sztori és a rajzok nem lennének elegek (nem értem, hogy...), akkor pár vagy több jelenet erejéig megjelennek Jessica Jones, Luke Cage, Pókember, Megtorló. Nem tovább, mint kellene, és eléggé komoly morális és nem csak morális témákat feszegetve, megkérdőjelezve. Én azt mondom, érdemes belevágni. Hamarosan jön a második kötet is, így már fele meg is lesz. Mire ezt a sok zagyvaságot leírtam, megjött a kedvem, hogy újra elolvassam! :)