Régen nem szerettem a majmokat. Gyerekkoromban minden hétköznap délután ment az egyik kereskedelmi csatornán a Charlie, majom a csalánban, vagy családban, amit kifejezetten rühelltem. Igazából az undoromat az váltotta ki, hogy nem tudtam hová tenni a majom emberszerű viselkedését. Sok év telt el azóta.
A csimpánzokért továbbra sem vagyok oda, elviselem őket, mert kevés él a Nagy Magyar Alföldön. Viszont tény, hogy a popkultúrában a majmok szép pályát befutottak. Hol óriás szigetlakók majd Empire State Buildingre felmászók és helikoptereket elhessegetők, hol egy zombivírus nulladik páciensei, hol aranyos házikedvencek, hol genetikailag, vagy máshogyan módosított szörnyek. A kedvenc ilyen lényem a kibernetikus gorilla testbe zárt szuperkatona, Cy-gor a Spawnból. Viszont ma nem róla lesz szó.
Ugyanis ma a Dredd bíró majmos kötetét hoztam el nektek, a Nobody Apes the Law címűt, ami több, különböző időpontban megjelent emberszabásúakkal teletűzdelt történetet tartalmaz. Szóval senki nem majmolhatja a törvényt. Vagy valami ilyesmi.
A XXII. század elejére a majmokat genetikailag módosították, hogy tudjanak végre beszélni ők is, viszont másodlagos állampolgárokként gettóba zárva élnek. Egy fasiszta rendszerben nem sok jó teremhet egy majomnak. A majmok majmolják az embereket, és mi ragadna a legjobban a majomra a koszon kívül, mint a bűnöző életmód.
Az első néhány részben Don Uggie Apelino és öltönyös bandája lövöldöznek a csikágói írógéppel mindenfelé, amíg nem likvidálja őket Dredd, ami eltart néhány progon át, mivel a Donnak elég kiterjedt maffiája van.
Azt is megtudhatjuk, hogy miért él a Majomnegyedben szesztilalom, ugyanis amint néhány kupicával legurul, csoportos garázdaság lesz az eredménye. Jason Brashill rajzaira érdemes ránézni, nagyon rajzfilmszerűek, és imádnivalóak. Tiszta komikum az egész.
Ja és ne feledkezzünk meg arról, amikor egy őrült tudós vissza akarja repíteni Mega-1 lakosságát az őskorba, mindenkit majommá változtatva, aztán az evolúciót teljesen visszafordítva néhányan óriás amőbává változnak.
Az utolsó történetben egy Dreddet majmoló gorillát ismerhetünk meg, Harry Hestont, aki Dredd könyvét olvasva fejébe veszi, hogy ő bizony bíró lesz. Viszont Mega-1 törvényei nem engedik meg, hogy majmokból bíró legyen, hiába szuperintelligensek. Heston először önkényes igazságosztóként bírói egyenruhában osztja a pofonokat, aminek hála izo-kockába kerül rövid úton. Dredd itt nem annyira volt szimpatikus nekem. Viszont a marcona bíró a történet végére megkedveli (?) Hestont, aki egy börtönlázadás leverését követően szépen elindul felfelé a ranglétrán, a Krong Sziget biztonsági szervezetének szekusává avanzsál.
Harry Heston története nekem nagyon tetszett, kicsit a kövesd az álmaidat, és minden sikerülhet. Ha-ha-ha. Viszont a karakter születésének története szíven ütött. Ugyanis Jake Lynch rajzoló és Stewart Perkins találta ki a karaktert. Ők régi barátok voltak, díjat nyertek 1999-ben egy közös képregényükkel. Jake Lynch rajzai szerintem fenomenálisak, kicsit Capullo Spawn rajzait idézik, miközben kicsit vastagabb kontúrokkal dolgozik. Igényes, annyi szent. Stewart Perkins pedig hatalmas képregényrajongó volt, és a 2000AD Kiadónál egyfajta zseniként tartották számon (John Wagner egyik tanácsadója volt, mert hatalmas lexikális tudása volt a képregények terén). Perkins nagyon örült volna, ha Heston bekerülne a Dredd Megazinba, viszont – mivel hivatásos katona volt – nem érhette meg a karakter megjelenését. Egy gyakorlat során váratlanul hunyt el szívroham következtében. Rá négy hónapra jelent meg Heston a Judge Dredd Megazine-ban.
Heston karakterét Dirty Harry és Charlton Heston inspirálta (kettőjük neve adja a majom nevét).
A képek forrása a 2000AD kiadó honlapja és az Eastern Daily Press 2016. szeptember 16-án megjelent cikke (Army veteran’s 2000 AD comic dream is realised, four months after his death, link: https://www.edp24.co.uk/news/army-veteran-s-2000-ad-comic-dream-is-realised-four-903418).
Ha esetleg kedvet kaptatok a majmokhoz, akkor szerezzétek be a Nobody Apes the Law című Dredd kötetet. Garantált a szórakozás.
A köteten olyan nevek dolgoztak együtt, mint John Wagner, Alan Grant, Mick Mcmahon, Jake Lynch, Ian Gibson, Arthur Ranson és Arthur Wyatt.
Bélu voltam. Sziasztok!