Biztosan sokan ismeritek Simon Stålenhag nevét, de azoknak, akik még nem ismerik, bemutatom ezt a zseniális skandináv csókát. Simon a világ egyik legkeresettebb digitális művésze. A svéd művész képei eleinte csak az interneten hódítottak, viszont egy ideje már itthon is élvezhetjük nyomtatva is őket, történetekbe szedve.
Kicsit olyan semmitmondóra sikeredett ez a bevezető, ezért inkább elmondom, hogy Stålenhag képei a skandináv tájakat ábrázolják, a gyermekkora képeit, viszont ezek a képek egy kicsit másabbak, mint amilyeneket a szekrényből kivett albumokban találsz. Ő ugyanis minden képén, a mesés tájakon elhelyez néhány oda nem illő dolgot, így egy posztapokaliptikus, sci-fi-be illő képet alkotva. Képeit a gyönyörű, egyben rombadöntött tájak jellemzik. Az igazsághoz hozzátartozik, hogy először a képek születtek meg, csak később fogalmazódott meg a művészben, hogy ezeknek lehet története is. De jó, hogy ez eszébe jutott.
Első könyve a Mesék a hurokból volt, amiben a képeit összegyűjtve, egyfajta képeslapokon áll össze egy sosem volt gyermekkor disztópikus világa. A Hurok egy részecskegyorsító, ami megváltoztatta a kis svéd falu lakóinak, sőt a világ összes emberének életét. A képeken hurok energia által valaha hajtott járművek, robotok hevernek, és az Emett Brown doki által sokszor emlegetett téridő-kontinuum megszakadása miatt még dinoszauruszokkal is találkozhatunk egy tényleg világvégi környezetben.
Itthon elsőként jelent meg Stålenhag második könyve, az Elektronikus Állam, amiben a gépektől függővé vált emberek önpusztítása kapta szerintem a főszerepet. Az első könyvhöz képest annyi különbséggel, hogy ez tényleg egy teljes történetet tartalmaz, egy utazást, amiben a főszereplő a különböző állomásokon mindenféle horrorisztikus lénnyel, többségében robotokkal találkozik. Ezek a robotok régóta funkcióját vesztett lények, és igazából nem tudni, mit szándékoznak tenni az arra tévedő emberekkel. Ja és a történet fő mozgatórugója az embereket a virtuális világ szolgájává, élőhalottá tévő Sentre Stimulus készülék, ami feltűnően hajaz a VR szemüvegekre.
És a mostani cikk apropója lényegében az, hogy pár napja előrendelhetővé tette több webshop a művész következő könyvét, a Labirintust, ami egy túlvilági esemény miatt kipusztult, légkörétől megfosztott Földön játszódik.
Hoztam nektek néhányat a fotorealisztikus képekből, szerintem marha hangulatosak.
Itthon az Agave Kiadó adja ki ezeket a csodákat, gyönyörű, keménykötéses album formában. Jól mutatnak a polcon, és még jobban a kézben, lapozgatva, olvasgatva, nézegetve.
Bélu voltam, sziasztok!
(További képekért kattintsatok a facebook oldalunkra!)