Hétköznapi Geekságok

Batman - Nincs igazság

2025. május 21. - Kalmár Tibi
Nekem kevés olyan élményem van, hogy "ez egy klasszikus Semic" bármi. Ha Pisti, az újságos úgy gondolta, hogy most a Nők Lapja fogy jobban Nagyváradon, akkor abból rakott többet a csomagjába. A Kiskegyed pedig még jobban odavágott, de ez picit később volt, és inkább ne is beszéljünk erről. Szóval a "Nincs igazság" füzetek közül én csak az elsőt olvastam, a többit sosem láttam. Túl sok ilyen volt. És ezeket már akkor elkönyveltem magamban, hogy úgysem lesz meg soha a teljes történet, inkább a feledés útjára küldtem őket.
 
Aztán eljött a most. Most már minden van, de a nosztalgia engem nem visz rá a régi füzetek, kötetek vásárlására. Higiéniai okokból sem, meg amúgy is, az nem az enyém volt, miért ragaszkodnék hozzá? Na, ez erős mellékvágány, hagyjuk is. De van pár kiadó, amely - az olvasókhoz hasonló módon - most is lát fantáziát pl. Batmanben is. És jönnek a kötetek és a posztok, hogy ilyen-olyan klasszikus, meg ez volt az egyik legjobb, én pedig nem értem. (Néha akkor sem, ha elolvasom.) Talán most elintéztem volna egy legyintéssel, ha Vass Róbert nem posztol és kommentel róla szuperlatívuszokban. Ráadásul ő készítette az új fordítást, ami szerintem eleve minőségi garancia. Aki nem ismeri Robit, járjon utána, majd jól megtudja, miért beszél Ágoston egy különös, idegen nyelven.
 
Szóval elolvastam. Ez eredetiben/eredetileg 1989-ben jelent meg, három részben, "Blind Justice"-ként. A magyar változata már 1990-ben, szintén három füzetben (Semic Batman 6-7-8, az eredetiből kb. 10 oldalt kihagyva). Az írója Sam Hamm. Ez a név talán nem cseng annyira ismerősen, pedig... Ha az első két Batman filmről beszélünk, ú, itt kell egy zárójel vagy mi. (Volt három Batman film: 1943, 1949, 1966. Ezeket mi nyilván nem láthattuk: rég volt, háború, vasfüggöny, miegymás. És úgy gondolom, nem is maradtunk le semmiről. Ezért a Batman filmeket inkább 1989-től számoljuk. Legalábbis én.) Szóval: ha az első két Batman filmről beszélünk, akkor Tim Burton neve ugrik be. Jogos, mert ő rendezte, és annyira átitatja a filmeket a sajátos stílusa, hogy ez teljesen logikus. Viszont mindkét film írója, és az első forgatókönyvírója Sam Hamm. Illetve a - magyarul szintén Kingpin által kiadott - Batman '89 képregénynek is ő az írója. A rajzokat Denys Cowan követte el, itthon nem sok alkotását lapozgathatjuk, de az internet tud róla bővebben mesélni.
 
A képregény tényleg zseniális. A rajzokkal nincs gond. Tipikusan a "láttam már jobbat, de rosszabbat is", bár nekem inkább tetszenek. Na de a sztori, a történet, az elemek felfűzése, a drámai pillanatok fokozása. Igen, így kell írni. "Természetesen" ez egy több szálon futó dolog és ezek a szálak egymástól függetlenül indulnak, de az ok-okozat összefüggések miatt szépen összefonódnak. Ha már feljött a "természetesen" szó. Bár egy elképzelt világban vagyunk, ahol álarcos bűnüldöző ugrál éjszakánként a város fölött, de a történések és a párbeszédek nem olyan furák, mint amilyenekkel sokszor találkozunk. Mondjuk a történések egy része science-fiction, de azokat leszámítva hétköznapokat látunk, élünk. És ezt az összképet erősítik a rajzok is, szóval minden rendben.
 
Ez egy olyan Batman képregény, ami inkább Bruce Wayne képregény. A történet gerince ugyanis nem annyira a Batmankedés, mint inkább a személyes dráma. Mindened van, de nincs senkid. De ez a minden is eléggé labilis, mert nem nagyon marad idő és energia a vállalatra, és ezt kihasználva egy bűnszervezet (Kartell, de itt nincs se Döglégy, se Ganxsta, se Zolee) szépen behálózza, apránként átveszi a Waynetech irányítását. Persze ők mindent és mindenkit megfigyelnek, zsarolásra készen állva. Ez nyilván nem elég, a városban megjelenik egy Csonttörő névre hallgató, csúnya dolgokat művelő fickó. Van egy olyan szál is, amiben megtudjuk, hogyan is készült fel, edzett, meditált, majd vált bűnüldözővé Bruce Wayne. Közben egy francia nagyon nyomozó (egyben bérgyilkos) tanítványa is volt. Ez ismerős valahonnan? Christopher Nolan Sötét lovag filmje? Az. Csakhogy a képregény volt hamarabb, jóval. (Kár, hogy nem akkor lett belőle film, de úgy rendesen, követve az eseményeket.) (Amúgy Bane is nagyon durván hajaz a Csonttörőre, ha már itt járunk.) Van egy majdnem romantikus szál is, de nem kell megijedni. Nem is öncélú, ahogy az gyakran előfordul, és... Tulajdonképpen nem is az. Vagy nem tudom. És ez még semmi! De szpojlerezni nem fogok/akarok.
 
Nagyon sok szinten működő, nagyon jól megírt képregény. Talán csak rosszkor jelent meg, ezért nem került a "nagyok" közé. Pedig ott a helye. Kíváncsi leszek az újraolvasásra, de szerintem van benne potenciál. Azt mondanám, top 3 Batman, kár kihagyni!

A bejegyzés trackback címe:

https://hetkoznapigeeksagok.blog.hu/api/trackback/id/tr6718864362

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása